Rowery stacjonarne

Rower stacjonarny to urządzenie do ćwiczeń, które daje naprawdę zauważalne i duże efekty. Możemy na nim ćwiczyć na siłowniach, ale także zakupić sobie taki sprzęt i pedałować w zaciszu własnego domu. Służy on do typowego treningu cardio. Jego głównym zadaniem jest poprawić prace serca, zwiększyć wydolność płuc, poprawić ogólną kondycję organizmu oraz zredukować wagę ciała. Efekty treningów widoczne są już po pierwszym miesiącu pod warunkiem, że ćwiczymy regularnie minimum 3 razy w tygodniu po co najmniej 20 minut.

Efekty ćwiczeń

Podczas treningu na rowerze stacjonarnym wzmacniamy nasze mięśnie. Zwłaszcza mięśnie nóg, a dokładniej mówiąc łydki i uda, które zyskują piękny wyrzeźbiony kształt. Z treningu na trening zwiększa się również ogólna kondycja organizmu. Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym zwiększa się ukrwienie całego ciała oraz wydolność płuc, a co bardzo istotne poprawia się nasze samopoczucie. Już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń możemy także zaobserwować spadek w dół naszej wagi. Rowerek stacjonarny to idealne rozwiązanie dla osób z chorobami stawów, gdyż podczas jazdy nie zastają one obciążone tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego roweru. Podczas tych ćwiczeń ryzyko złapania jakichkolwiek kontuzji jest bardzo niskie. Nie narażamy się tutaj bowiem na żadne przeciążenia, wstrząsy czy upadki. Dlatego jest to także świetna forma rehabilitacyjna i szybszy powrót do pełnej sprawności po różnego rodzaju urazach czy wypadkach.

Systematyczność popłaca

Tak jak każdy rodzaj aktywności fizycznej tak i jazda na rowerku stacjonarnym wymaga systematyczności. Jeśli chcemy zauważyć poprawę kondycji, delikatnie wyrobiony kształt mięśni, poprawę wydolności płuc oraz spadek wagi musimy trenować 3-4 raz w tygodniu po minimum 20 minut ( jazda jednym ciągiem bez przerwy). Do ćwiczeń na tego rodzaju sprzęcie nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Wystarczy wygodne ubranie ( leginsy, krótkie spodenki i sportowa bluzka), buty wygodne i dobrze trzymające nogę ( adidasy lub typowe biegówki).Do zabezpieczenia dłoni przed otarciami lub odciskami wystarczą rękawiczki do ćwiczeń siłowych. Przygotowanie sprzętu do ćwiczeń także nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy tylko w prawidłowy sposób ustawić siodełko. Musi ono być ustawione indywidualnie pod nasz wzrost i znajdować się na wysokości bioder. Kierownica natomiast powinna znajdować się w jednej linii z siodełkiem. Pozwoli to na zachowanie prawidłowej postawy podczas wykonywania ćwiczeń.

 

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym zyskują coraz więcej zwolenników. Zwłaszcza jest on bardzo popularny wśród osób starszych, ze względu na małe ryzyko kontuzji i nie obciążanie stawów. Na rynku jest wiele producentów tego rodzaju urządzeń. Firma, która wyrobiła sobie już pewną renomę w produkcji tego typu urządzeń to m.in. Zipro, Spokey czy Hertz Fitness. Taki sprzęt możemy nabyć stacjonarnie w sklepach sportowych lub ze sprzętem do ćwiczeń lub przez internet.