Rzeczy przez, które nie potrafisz znaleźć czasu na odpoczynek w codziennym życiu

Wiele mówi się o tym jak efektywnie pracować, jak wykonywać dużo zadań bez przepracowania, lecz niewiele mówi się o tym, że ważnym elementem pracy jest również odpoczynek. Pozwala on zregenerować siły, odzyskać motywację i utrzymać równowagę z życiu. Poniżej znajdziesz 5 rzeczy, które mogą być powodem tego, że nie jesteś w stanie znaleźć na niego czasu.

Niesystematyczność pracy

Z tym problemem często borykają się studenci w czasie sesji(ale również uczniowie). Naukę zostawiają na ostatnie kilka dni, przez co nie mają czasu na żadne przerwy. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest regularna, systematyczna nauka z zostawieniem czasu na odpoczynek każdego dnia niż uczenie się bez przerwy przez kilka dni(a czasem nawet nocy).

Brak planu

Dobry plan to podstawa jakiejkolwiek organizacji. Pozwala nam on podzielić zadanie na takie części, by zostało ono wykonane na czas, dzięki czemu dokładnie wiemy, kiedy kończy się nasza praca danego dnia.

Pracoholizm

W obecnych czasach jest on często spotykany, a objawia się głównie poczuciem, że możemy zrobić coś więcej. Nawet jeśli wykonamy w 100% jakieś zadanie, to już zaczynamy szukać co zrobić dodatkowo. Przez pracoholizm mogą ucierpieć nasze relacje towarzyskie, ale również zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Brak asertywności

Przyjmowanie na siebie większej ilości zadań niż jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać pozbawia nas czasu dla siebie. Osoby nieasertywne często nie potrafią odmówić pomocy i narażają się na wykorzystywanie do wykonywania zadań innych np. kolegów z pracy lub ze szkoły. Asertywność to cecha, której warto się wyuczyć, gdyż dzięki niej będziemy w stanie powiedzieć, gdy nie mamy ochoty na wyręczanie innych w wykonywaniu pracy lub gdy tej pracy mamy za dużo.

Przyjmowanie złej definicji odpoczynku

Niestety dużej ilości ludzi odpoczynek dalej kojarzy się tylko z siedzeniem na kanapie i oglądaniem telewizji. Oczywiście, może to być jedna z form odpoczynku, ale na pewno nie dla każdego. Niektórych ta czynność może zwyczajnie nudzić i męczyć, przez co postanawiają wrócić do pracy. Osoby z natury bardzo ruchliwe za odpoczynek mogą uznać aktywność fizyczną, inni mogą odpoczywać tylko w samotności, odłączając się od wszystkich ekranów. Dlatego tak ważne jest dobranie tego jak odpoczywamy pod własne preferencje.