Antykoncepcja jest dużym osiągnięciem ludzkości i niewątpliwie jednym z ważniejszych tematów dotyczących seksu. Zabezpiecza przed niechcianą ciążą, chorobami przenoszonymi drogą płciową a czasami pomaga w leczeniu na przykład torbieli przez zażywanie tabletek antykoncepcyjnych.
Każdy człowiek niezależnie od płci powinien być w kwestii antykoncepcji świadomy, znać metody antykoncepcji których jest wiele, wiedzieć jak stosować antykoncepcję oraz uświadomić sobie również ewentualne skutki uboczne jej stosowania. Metody antykoncepcji są różne i jest ich wiele a każda z nich ma różną skuteczność która jest zazwyczaj na wysokim poziomie. W tym artykule przedstawiam metody: antykoncepcja hormonalna w tabletkach, krążki dopochwowe, plastry antykoncepcyjne oraz antykoncepcja po stosunku. Wszystkie te metody wiążą się z koniecznością podjęcia działania przez kobietę gdyż we wszystkich podanych przypadkach to w jej ciele działają podane środki antykoncepcyjne. W celu uzyskania najlepszej dla cech indywidualnych metody antykoncepcji udaj się do ginekologa, który zleci konieczne badania i na podstawie wyników oraz rozmowy zaproponuje metodę najkorzystniejszą dla ciebie.
Antykoncepcja hormonalna w tabletkach jest bardzo popularną i jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji dostępnych na rynku. Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe a te drugie dodatkowo na jedno, dwu i trójfazowe.
Tabletki jednoskładnikowe charakteryzują się tym, że zawarta jest w nich niska dawka jednego hormonu czyli syntetycznego progestagenu. Ten rodzaj tabletek wpływa na śluz w pochwie przez co plemnikom trudno jest dotrzeć do dróg rodnych. Kobiety karmiące piersią mogą stosować je bez obaw. Tabletki dwuskładnikowe zawierają to co jedno składnikowe a dodatkowo etynyloestradiol. Poza właściwościami takimi jak w przypadku tabletek jednoskładnikowych tabletki dwuskładnikowe sprawiają że plemnik nie może zagnieździć się w ścianie macicy. Tabletki antykoncepcyjne hamują owulację. Tabletki jednofazowe należy zażywać przez dwadzieścia jeden dni a następnie zrobić siedmiodniową przerwę w czasie której następuje krwawienia podobne do miesiączki nazywane krwawieniem z odstawienia. W niektórych wariantach blister zawiera dwadzieścia osiem tabletek z czego siedem to tabletki placebo, czyli puste tabletki- takie blistry pozwalają kobiecie wyrobić sobie nawyk codziennego połykania tabletki i zmniejszają ryzyko zapomnienia o kolejnej dawce.
Tabletki dwufazowe pakowane są w blistry po dwadzieścia jeden tabletek które różnią się kolorami. Tutaj w zależności od tabletki jest różna zawartość hormonów. Tabletki trójfazowe znajdują się w blistrach po dwadzieścia jeden tabletek różnych kolorów: dziesięć jednego koloru, pięć drugiego koloru oraz sześć trzeciego koloru co zależne jest od składników w odpowiednich proporcjach naśladujących naturalny cykl. Tabletki antykoncepcyjne wydawane są na podstawie recepty. Najczęstsze skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych to: przyrost masy ciała, bóle głowy, spadek libido, krwawienie między okresami odstawienia, plamienie. Jeśli zauważysz u siebie uciążliwe skutki zażywania tabletek koniecznie skonsultuj się z ginekologiem aby wspólnie ustalić co robić w konkretnej sytuacji.
Krążki dopochwowe to dobra alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych, ich skuteczność również jest wysoka i nie trzeba pamiętać o codziennym połknięciu tabletki. Działanie krążka polega na tym, że uwalnia on odpowiednie dawki estrogenu i progestagenu. Taki krążek kobieta może założyć samodzielnie po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w ulotce. Preparat usuwa się po trzech tygodniach po czym trzeba zrobić siedmiodniową przerwę podczas której występuje krwawienie, po tym czasie trzeba wprowadzić w pochwę nowy pierścień. Do stosowania tej metody antykoncepcji wymagane jest uzyskanie recepty. Popularne skutki uboczne stosowania krążków dopochwowych to: zapalenie pochwy, duży apetyt, tycie czy bóle głowy. W przypadku odczuwania uciążliwych skutków ubocznych nie bój się skonsultować z ginekologiem.
Plastry antykoncepcyjne zawierają hormony które dostają się do krwiobiegu przez skórę. Jeśli zależy ci na uchronienie przed negatywnym wpływem na wątrobę jak zdarza się w przypadku tabletek antykoncepcyjnych możesz śmiało zdecydować się na stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Hormony przenikające do krwiobiegu hamują owulację i są uwalniane cały czas dzięki czemu ta metoda antykoncepcji jest skuteczna. Tutaj również nie trzeba pamiętać o codziennym rytuale jak w przypadku tabletek ponieważ plaster należy wymieniać raz w tygodniu. Plastry przyklejaj przez trzy tygodnie a następnie zrób siedmiodniową przerwę podczas które nastąpi krwawienie. Po siedmiu dniach przyklej plaster. Plaster nakleja się na czystą skórę bez włosów czyli na przykład na ramieniu, pośladkach czy brzuchu.
Najpopularniejsze skutki uboczne stosowania tej metody antykoncepcji to: bóle piersi, bóle głowy, podrażnienia skóry w miejscu naklejania plastrów, wzdęcia czy suchość pochwy. W przypadku uciążliwości skontaktuj się z lekarzem w celu konsultacji. Tak jak w przypadku poprzednich opisywanych metod antykoncepcji również w tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i otrzymanie recepty.
Ostatnią opisaną w artykule metodą antykoncepcji będzie antykoncepcja po stosunku. Nazywana jest różnie: awaryjną, tabletką po. Stosuje się ją w przypadku uszkodzenia prezerwatywy podczas stosunku, uprawiania seks bez zabezpieczenia czyli wtedy gdy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest wysokie. Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej po stosunku gdyż to zapewnia jej skuteczność. Maksymalnie tabletkę można zażyć siedemdziesiąt dwie godziny po stosunku a przy niektórych tabletkach do stu dwudziestu godzin po stosunku. Zawarte w tabletce składniki hamują owulację, uniemożliwiają zarodkowi zagnieżdżenie się. Wydawana jest na receptę. Mogą wystąpić negatywne skutki takie jak: ból pochwy, plamienia. W przypadku uciążliwych skutków skonsultuj się z lekarzem.
Decydując się na współżycie warto pamiętać o antykoncepcji aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Najskuteczniejsza antykoncepcja jest wtedy gdy stosowana jest regularnie i zgodnie z zaleceniami. Jeśli szukasz odpowiedniej dla siebie formy antykoncepcji skonsultuj się z zaufanym lekarzem ginekologiem który pomoże ci dobrać odpowiednią metodę.