Kwas hialuronowy i funkcje jakie pełni w organizmie człowieka.

Kwas hialuronowy kojarzy nam się przede wszystkim , szczególnie kobietom z odmładzającymi zabiegami, którym najczęściej się poddają w celu pozbycia się takiej przypadłości jakimi są zmarszczki.
Są to o tyle ważne dla pań zabiegi , gdyż wraz z wiekiem zmniejsza się stężenia kwasu hialuronowego w naszej skórze, przez co skóra zaczyna wysychać, a z czasem pojawiają się szpecące nasze ciało fałdy i bruzdy.

Czym zatem jest kwas hialuronowy, i do czego jest nam potrzebny aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował?

Występuje przede wszystkim w skórze jako tak zwany biopolimer wraz z innym bardzo ważnym dla naszego organizmu składnikiem jakim jest kolagen.
W przestrzeniach międzykomórkowych skóry występuje pod postacią soli sodowej, szerzej znanej pod nazwą hialuronianu.
Właściwy jego poziom odpowiada głównie za odpowiedni poziom nawilżenia naszej skóry. Gdy ten poziom zaczyna znacznie spadać zaczyna się proces zwany degeneracją włókien kolagenowych, czego skutkiem są później właśnie zmarszczki.
Pełni bardzo ważną rolę w stosunku do naszych oczu, a konkretnie gałek ocznych. Występuje wewnątrz nich, w zwanym fachowo ciałku szklistym.. Odpowiedzialny jest za lepkość i sprężystość gałek ocznych.
Ze względu na to, iż w połączeniu z kolagenem jest jednym z głównych składników płynu stawowego. Jego znaczne niedobory mogą powodować w późniejszym czasie takie przypadłości jak reumatyzm, czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Kwas hialuronowy ma także duże zastosowanie w przebiegu chorób krtani, a konkretnie związanych z takim organem jakim są struny głosowe. Zapewnia on im sztywność i odpowiednią elastyczność. Warto na koniec wskazać taki organ jak nerki, gdzie aktywność kwasu biologiczna również jest bardzo ważna. Zapewnia on temu organowi przede wszystkim homeostazę, a także wspomaga proces dystrybucji, w tym przepływu wody.
Analizując wszystkie powyższe funkcje jednoznacznie można stwierdzić, że ten związek chemiczny jest niezwykle ważny do prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu. Dla tego trzeba zadbać o odpowiedni jego poziom wraz ze wrastającym wiekiem. Jeżeli nie możemy zdecydować się na zabieg, warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju dostępne w aptekach żele czy też tabletki.

Kategoria: zdrowie