Jesienne biegi

Aktywność fizyczna zwłaszcza na świeżym powietrzy ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zazwyczaj wiosną i latem jest nam łatwiej o ruch na świeżym powietrzu, jest to związane oczywiście z pogodą, która podczas tych pór roku nas nie zniechęca do wyjścia na zewnątrz, a wręcz przeciwnie. Jogging w letni poranek to czysta przyjemność zarówno dla ciała jak i dla ducha. Dodaje nam to energii na cały dzień, nasz organizm dotlenia się a we krwi wydzielają się endorfiny. Jednak czy z nadejściem jesieni musimy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu ? Otóż nie. Jak cieszyć się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu w pochmurne, zimne , a nawet mokre dni dowiecie się w tym artykule.

Jesienna słota – jak budować odporność

Pięknych, słonecznych dni podczas jesieni mamy naprawdę mało. Zazwyczaj jesień kojarzy się nam z pluchą, przymrozkami, ponurą pogodą, wiatrem a nawet opadami deszczu lub nawet czasem śniegu. Taka pogoda zachęca bardziej pod wskoczenie pod ciepły koc niż do wyjścia na zewnątrz. Jednak nawet pomimo niesprzyjających warunków pogodowych warto zaczerpnąć świeżego powietrza i pójść na spacer lub jogging. Bieganie o tej prze roku także ma swój urok pod warunkiem, że się do tego odpowiednio przygotujemy.

  1. Odpowiedni ubiór. O ile latem nie musimy przykładać większej uwagi do ubrań w jakich idziemy pobiegać tak jesienią jest to bardzo istotne co zakładamy na siebie. Podczas jesiennych treningów na świeżym powietrzu musimy zmierzyć się z mżawką, wiatrem oraz niską temperaturą. Zacznijmy od bielizny termoaktywnej, czyli koszulek i getrów. W cieplejsze dni kiedy temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza w zupełności wystarczy nam sama bluza termoaktywna i getry ( możemy na nie założyć krótkie spodenki). Kiedy jednak temperatura się obniży na bieliznę termoaktywną będziemy potrzebowali również kurtkę. Jeśli mamy bardzo wietrzną pogodę niezbędna będzie cienka wiatrówka, która osłoni nas przed podmuchami wiatru. Jednak jak dochodzi do tego mżawka lub nawet deszcz to niezastąpiona będzie typowa kurtka przeciwdeszczowa do biegania ze specjalną membraną. Czapka do biegania to także istotny element jesiennej garderoby biegacza. Osłoni nasze uszy przed wiatrem i mrozem.
  2. Oświetlenie. Jesienią bardzo szybko zapada zmrok , a wiąże się to ze słabą widocznością. Dlatego musimy posiadać dobre oświetlenie najlepiej latarkę czołową. Zazwyczaj odzież do biegania wyposażona jest w odblaski jednak jeśli są one mało widoczne nie zaszkodzi ubrać kamizelki odblaskowej. Wszystko to oczywiście dla naszego bezpieczeństwa.
  3. Gadżety do biegania. Nerka lub mały plecaczek na dłuższych trasach będą niezastąpione. Możemy do nich schować czapkę lub rękawiczki gdy już się rozgrzejemy. Nawet jesienią bidon z wodą będzie niezastąpiony podczas pokonywania tras biegowych.

 

Bieganie jesienią i zimą może przynieść wiele satysfakcji i frajdy. Wystarczy się tylko odpowiednio przygotować i możemy cieszyć się pięknymi krajobrazami podczas zaliczania kolejnych ścieżek biegowych.