Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia ostatnimi czasy stał się bardzo popularny wśród coraz większej liczby osób. Skąd taki trend i zainteresowanie nim? Otóż żyjemy w czasach, w których coraz więcej z nas cierpi na choroby, którym przez odpowiednie zachowania prozdrowotne można by było zapobiec. Należą do nim m.in. cukrzyca, miażdżyca czy otyłość. Społeczeństwo jest już coraz bardziej świadome jak ogromny wpływ na zdrowie maja zdrowe nawyki oraz dbanie oswój organizm (np. odpowiednia ilość snu). Nie tylko to co jemy, ale także jak żyjemy, jaki tryb życia prowadzimy ma znaczenie na stan naszego zdrowia.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zła dieta to jedna z najczęstszych przyczyn otyłości. Najgorsze jest to, że dotyka ona coraz młodszych w tym dzieci. Problem ten spowodowany jest złymi nawykami żywieniowymi od najmłodszych lat oraz małą aktywnością fizyczną. Zbyt duże spożywanie produktów wysokoprzetworzonych jak również nieregularne posiłki nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Według licznie przeprowadzanych badań nadal zbyt mało zjadamy dziennie warzyw oraz owoców, a zdrowe przekąski zastępujemy słodyczami i tzw. “śmieciowym jedzeniem”. Warto od najmłodszych wprowadzać zdrowe nawyki, gdyż z biegiem czasu staną się one dla nas oczywiste. Prawidłowe odżywianie się ma wpływ na cały nasz organizm jak również na nasze samopoczucie. To także profilaktyka dla wielu chorób oraz sposób na zdrowy wygląd skóry i atrakcyjną sylwetkę.

Aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie i jest to stwierdzenie w 100 procentach prawdziwe. Regularna aktywność nie tylko pozwala zachować sprawność fizyczną czy prawidłową masę ciała, ale także jest bardzo skuteczna jako profilaktyka przeciw wielu chorobą. Ruch zwłaszcza ten na świeżym powietrzu ma bardzo korzystny wpływ na cały nasz organizm. Powoduje, że krew zaczyna szybciej krążyć, a tym samym zwiększa się transport tlenu do wszystkich komórek naszego ciała w tym także do mózgu. Bardzo istotne jest by nasza aktywność fizyczna była regularna. Nie musi ona być nie wiadomo jak męcząca dla naszego organizmu. Wystarczy, że pojeździmy na rowerze, wybierzemy się na szybki spacer lub popływamy. Możemy także wybrać sport drużynowy lub zapisać się na siłownię. Istnieje wiele zajęć np. zumba, fitness , które mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Kiedy wprowadzamy aktywność fizyczna do swojego życia to róbmy to stopniowa. Na początku trenujmy krótko , a wraz z czasem i wzrostem naszej kondycji wydłużajmy stopniowo czas. Pamiętajmy, że organizm musi się do zmian przyzwyczaić, a ten proces wymaga czasu.

Zdrowy styl życia to nie tylko prawidłowe odżywianie się czy aktywność fizyczna. To wiele czynników, które razem tworzą dopiero spójną całość. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie, gdyż od tego zależy jakość naszego życia. Zdrowie ma się tylko jedno i nie zawsze da się je naprawić. Dlatego tak ważna jest profilaktyka , która ma na celu zapobieganie wszelakim chorobą. Gdyż jak to mówi stare powiedzenie ,, dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć”.