Zdrowy styl życia zyskuje coraz więcej zwolenników

Zdrowy styl życia to szereg działań i zachowań mających na celu poprawę naszego stanu zdrowia ogólnego oraz samopoczucia. Polacy z roku na rok coraz bardziej starają się przemycać do swojego życia zdrowe nawyki. Nie tylko chodzi tutaj o odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę, ale również o regularną aktywność fizyczną. Jest to bardzo dobry sygnał gdyż zdrowe życie to najcenniejsza rzecz jaką możemy posiadać, dlatego warto podejmować wszelakie starania, aby wzmacniać nasz organizm, a tym samym zapobiegać rozwijaniu się wielu chorób.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym etapie naszego życia. Nie powinniśmy z niej rezygnować, gdyż zapobiega ona wielu chorobą w tym nadwadze, cukrzycy czy miażdżycy a także wzmacnia układ mięśniowy i szkieletowy naszego organizmu. Najbardziej zalecany jest oczywiście ruch na świeżym powietrzu np. spacery, bieganie czy marsz. Ale dla tych którzy nie pałają entuzjazmem do wyjścia na zewnątrz jesienną czy zimową porą rozwiązaniem jest siłownia. Tam każdy znajdzie coś dla siebie. Nowoczesne siłownie posiadają kilka sekcji treningowych gdzie możemy wykonać poszczególne rodzaje ćwiczeń. Ponadto siłownie posiadają także sale gdzie odbywają się zajęcia grupowe takie jak np. fitness, zumba czy rozciąganie. Możemy ćwiczyć indywidualnie bądź z osobistym trenerem, który ułoży dla nas spersonalizowany plan. Jeżeli nie mamy czasu lub możliwości korzystania z siłowni, możemy zakupić sprzęt do ćwiczeń do użytku domowego. Wtedy o dowolnej porze dnia możemy korzystać z niego bez konieczności tracenia czasu na dojazdy oraz ponoszenia opłat wejściowych. To także świetne rozwiązanie dla pracujących w domu oraz młodych mam pragnących jak najszybciej wrócić do swojej figury sprzed ciąży.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Sama aktywność fizyczna i ćwiczenia nie wystarczą, aby zrzucić zbędne kilogramy lub poprawić ogólny stan naszego zdrowia. W parze z aktywnością idzie również zdrowe odżywianie. Odpowiednia dieta pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wzmocni naszą odporność, a także poprawi nasze samopoczucie oraz wygląd. Dzięki odpowiedniemu jadłospisowi mamy więcej energii bo dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zdrowa dieta wcale nie oznacza, że będziemy chodzić głodni, wręcz przeciwnie. Bardzo istotna jest także ilość spożywanych posiłków. Otóż zaleca się, aby dziennie zjadać od 4 do 5 posiłków, a przerwa między nimi nie może być większa niż 4h. Posiłki to : śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Oczywiście pomiędzy posiłkami nie podjadamy, aby nasz układ trawienny mógł choć trochę odpocząć. Posiłki powinny być przygotowywane w zdrowy sposób oraz z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów.

 

Jak widzimy z wyników przeprowadzanych badań coraz więcej osób jest świadomych jaki wpływ na ich organizm mają zdrowe nawyki. Dzieje się to za sprawą wielu programów edukacyjnych, które wdrażane są już w przedszkolach i szkołach oraz mediów społecznościowych, telewizji oraz radia. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż dbanie o swoje zdrowie ma bardzo duży wpływ na długość oraz jakość całego naszego życia.