Podczas pandemii COVID-19 znacznie wzrosło zainteresowanie różnymi metodami dezynfekcji pomieszczeń, w których pracujemy, a także tych, w których mieszkamy. Jedną z najpopularniejszych metod w tym temacie stało się t ozonowanie/ . Skuteczność ozonu w walce z wirusem COVID-19 nie jest ciągle jednoznaczna, niemniej wielu naukowców m.in. z Chin i Japonii jest przekonanych, że ozon przenika do rdzenia wirusa i niszczy jego RNA. W konsekwencji tego, metoda ta jest rekomendowana do dezynfekcji mieszkań np. po kwarantannie. Pamiętać jednak należy, że jest to efekt doraźny, nie może więc stanowić jedynej drogi do ochrony przed wirusem.
Na czym polega czyszczenie powietrza przy użyciu ozonu?
Metoda ta polega na wykorzystaniu reakcji utleniania, podczas której szkodliwe dla nas związki jak np. bakterie, grzyby, pleśń są rozkładane na prostsze czynniki i neutralizowane. Wykorzystywany w tym celu ozon, zwany też aktywnym tlenem, jest uznawany za najskuteczniejszy środek biobójczy. Należy do najsilniejszych utleniaczy, jest nieporównywalnie mocniejszy w stosunku do używanych często chloru czy fluoru. Jego skuteczność polega też na tym, że jako gaz dociera zarówno w najmniejsze zakamarki i szczeliny, jak też odpływy, rury i przewody wentylacyjne. Jest to jednak substancja o wysokim stopniu toksyczności, dlatego dezynfekcja przy użyciu ozonu powinna być przeprowadzana przez specjalistyczną ekipę. Bardzo ważne bowiem jest właściwe stężenie ozonu. Użycie zbyt wysokiego stężenia może spowodować dolegliwości bólowe, kaszel czy duszności.
Kiedy stosować?
Ozonowanie jest szczególnie zalecane w momencie zakupu starego mieszkania, które przez długi czas nie było używane. Kolejnym powodem do zastosowania tej metody jest nawracająca pleśń czy zagrzybienie pomieszczenia. Coraz częściej mówi się również o tym, że warto przeprowadzić ozonową dezynfekcję przed narodzinami dziecka, lub jeśli w mieszkaniu przebywają osoby z wyraźnie obniżoną odpornością oraz starsze i schorowane. Na pewno takie czyszczenie powietrza sprawdzi się również w miejscach, gdzie wcześniej doszło do ulatniania się gazu, pożaru, zalania czy wycieku jakiś toksycznych substancji. Bardzo zaleca się także przeprowadzać je w pomieszczeniach, w których odbywała się kwarantanna.
Jak stosować?
Podczas dezynfekcji przy pomocy generatora ozonu należy usunąć z pomieszczenia wszystkie rośliny i zwierzęta. Zaleca się również usunięcie najbardziej wartościowych przedmiotów, choć samo zastosowanie ozonu nie może ich zniszczyć. Po zastosowaniu ozonowania nie powinno się korzystać z pomieszczenia przez najlepiej kilka dni. Należy je też w tym czasie dokładnie wywietrzyć. Nie ma ograniczeń dotyczących częstotliwości ozonowania pomieszczeń, jednak w celach profilaktycznych zaleca się je przeprowadzać nawet co kilka miesięcy.
Efekty ozonowania
Ozonowanie powietrza to sprawdzony sposób na pozbycie się przykrych zapachów różnego pochodzenia np. spowodowanych złą wentylacją, pleśnią, grzybami i ich zarodnikami, roztoczami, palącymi sąsiadami czy np. martwymi szkodnikami w piwnicy lub na strychu. Poza zapachem usuwamy jednak również wszelkie szkodliwe związki organiczne , które mogą wywoływać u ludzi reakcje uczuleniowe, problemy z górnymi drogami oddechowymi czy różnego rodzaju alergie. Po ozonowaniu przez kilka dni może utrzymywać się delikatny zapach. Przypomina on zapach powietrza po burzy, gdy wzrasta w nim stężenie ozonu.
Ozonowanie a ekologia
Metoda dezynfekcji przy użyciu ozonu jest czysta chemicznie, nie pozostawia żadnych toksycznych związków (nadmiar ozonu rozkładany jest do tlenu), nie ma żadnego wpływu na skażenie gleby ani nie odkłada się w tkankach żywych organizmów. Jest to doskonała i ekologiczna metoda na usunięcie niepożądanych zapachów oraz czyszczenie i sterylizację naszych pomieszczeń.