Hulajnoga elektryczna w mgnieniu oka podbiła serca wielu ludzi. Zdobyła swoją popularność głównie w miastach jako bardzo praktyczny środek lokomocji. To idealny patent na szybkie przemieszczanie się w zatłoczonych ulicach czy korkach. Zarówno liczba zwolenników jak i posiadaczy tego sprzętu wciąż rośnie. Nawet część rowerzystów zamieniło na nią swój rower Dlatego w tym artykule przybliżę nieco temat hulajnogi elektrycznej.
Prostota i wygoda użytkowania
Hulajnoga elektryczna to bardzo prosty w obsłudze środek lokomocji. Nawet dziecko jest w stanie sobie z tym poradzić, gdyż poruszanie się na niej nie jest skomplikowane i nie wymaga żadnych umiejętności. Jazda hulajnogą jest bardzo prosta i przyjemna, a ponadto nie wymaga od nas żadnego wysiłku. W przeciwieństwie do tradycyjnej posiada mechanizm elektryczny, który ją napędza, dlatego nie używamy nogi do odpychania się. Jednak taka wygoda przekłada się na cenę, gdyż wersja elektryczna jest dużo bardziej droższa od tradycyjnej. Wymaga także regularnego ładowania.
Prawo dla posiadaczy hulajnogi
Wraz ze wzrostem popularności tego środka transportu w naszym kraju, poruszanie się na hulajnodze zostało uregulowane przepisami prawnymi. I tak oto na hulajnodze może poruszać się tylko i wyłącznie jedna osoba. Jeśli mamy ukończone 18 lat to nie potrzebujemy dokumentów uprawniających nas do korzystania z tego sprzętu. Osoby niepełnoletnie potrzebują karty rowerowej lub prawa jazdy A1 lub B1. Jeśli z hulajnogi korzystają dzieci poniżej 10 roku życia mogą to robić tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej oraz w strefie zamieszkania. A co z limitami prędkości? Oczywiście też jest to uregulowane prawnie i tak oto po polskich drogach na hulajnodze nie wolno przekroczyć prędkości 20 km/h. Większość modeli nie przekracza tej prędkości jednak są i takie , które mogą poruszać się szybciej. Przekroczenie tej prędkości skutkuje mandatem. Hulajnogą możemy poruszać się po drogach rowerowych oraz ścieżkach dla rowerów. Jeżeli poruszamy się po chodniku to nie możemy robić tego szybciej niż obecni na niej piesi. Również osoba kierująca hulajnogą jest zobowiązana ustąpić pierwszeństwa pieszym jeśli zajdzie taka potrzeba. Również bardzo istotny jest całkowity zakaz korzystania z hulajnogi gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Jeśli się nie dostosujemy jesteśmy karani tak jak rowerzyści.
Jak wybrać odpowiednią hulajnogę
Decydując się na zakup hulajnogi musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych detali. Najważniejszym z nich jest jej maksymalne obciążenie – nasza waga nie powinna być większa niż ta maksymalna podana przez producenta. Powinniśmy też pomyśleć gdzie będziemy jeździć i jak długie trasy pokonywać. Wtedy dobierzemy odpowiedni rozmiar kół, amortyzatory oraz pojemność akumulatora. Bardzo istotny jest także mechanizm składania , gdy mamy mało miejsca na przechowywanie sprzętu.
Hulajnoga elektryczna to przede wszystkim wygoda w przemieszczaniu się w większym mieście. Wybierając ten środek lokomocji unikniemy korków oraz zaoszczędzimy czas. Jest to pojazd także przyjazny dla środowiska, nie emituje żadnych spalin. Użytkowanie i ładowanie sprzętu jest niezwykle łatwe. Gdy akumulator się rozładuje lub jest na wyczerpaniu wystarczy podpiąć hulajnogę do gniazdka, a za kilka godzin będzie znów gotowa do użytkowania.