Probiotyki – kiedy i dla kogo?

Nasze zdrowie bardzo często uzależnione jest od stanu naszego jelita. Powiedzenie „jesteś, tym co jesz” już dawno straciło sens, dziś zostało słusznie zastąpione stwierdzeniem „jestes tym, co wchłaniasz”. Zgodnie z tą tezą wiele osób, odżywiających się zdrowo, może nawet szczupłych, może cierpieć na różne choroby, ze względu na stan swoich jelit. Nasz organizm potrzebuje probiotyków po to, aby przywrócić harmonie flory bakteryjnej w swoim organizmie.
Probiotyki są niezwykle ważne dla naszego organizmu, aby móc zachować zdrowie, powinniśmy spożywać je codziennie.

Kiedy przyjmować probiotyki

Najczęściej przyjmowanie probiotyków związane jest ze stosowaniem antybiotykoterapi, ponieważ leki te niszczą całkowicie wszelkie drobnoustroje obecne w naszym organizmie. W wyniku antybiotykoterapi dochodzi do wybicia nie tylko chorobotwórczych patogenów, ale również pożytecznych i prozdrowotnych zwanych „dobrymi bakteriami”
Probiotyki to nic innego jak właśnie te „dobre bakterie”, które należy przyjmować minimum w dwugodzinnym odstępie pomiędzy antybiotykiem.
– Antybiotykoterapia.
– Biegunka różnego pochodzenia.
– Stany zapalne jelit.
– Przewlekła zaparcia.
– Atopowe Zapalenie Skóry,
– Przy niedoborach witamin z grupy B i problemach z układem nerwowym,
– W stanach zapalnych pochwy,
– W trakcie kuracji hormonalnych,
– W niedoborach witaminy K,
– Przy alergiach,
– W czasie stresu, osłabienia organizmu,
– W sezonie zwiększonej zapadalności na choroby sezonowe,
– Podczas odchudzania,
Probiotyki dzięki swoim wielorakim wartościom prozdrowotnym oraz swojemu prozdrowotnemu wpływowi na nasz organizm, mogą być stosowane praktycznie każdego dnia.

Najlepsze źródła probiotyków

Po, mimo że gotowe preparaty dostępne w aptekach nie są najlepszym źródłem probiotyków, zacznę od nich, ponieważ, są najbezpieczniejsze i zawierają określoną ilość bakterii w dawce. Dzięki temu można dopasować konkretną ilość konkretnych bakterii, co jest szczególnie ważne, kiedy stosujemy probiotykoterapię do celów leczniczych przy konkretnych jednostkach chorobowych.
Jeżeli zależy nam natomiast na najlepszym naturalnym źródle, najlepiej przyswajalnych i najkorzystniej działających na nasz organizm probiotykach to na pierwszych miejscu bezkonkurencyjnie znajdują się kiszonki.
– Kapusta kiszona, jest najlepszym probiotykiem, szczególnie kiedy pochodzi z produkcji domowej, wtedy mamy pewność, że nie zawiera ona żarnych przyspieszaczy czy octu.
– Zakwas z buraków,
– Ogórki kiszone,
– Kimczi,
– Własne jogurty i kefiry.