Najwięcej właściwości zdrowotnych ma olej tłoczony na zimno i oczyszczony. Właśnie o walorach tego oleju pisał Hipokrates. Ten naturalny produkt zawiera niezbędne dla organizmu kwasy omega 3, omega 6 i omega 9.
Właściwości lecznicze oleju lnianego – zdrowie i dieta
Kwasy tłuszczowe omega 3 mają istotne znaczenie dla człowieka. Ich niedobór wpływa na pracę mózgu. Kwasy te odpowiedzialne są za pamięć, podatność na schorzenia neurologiczne, wpływają na wzrok oraz ograniczają występowanie stanów depresyjnych. Ponadto, spożywanie oleju lnianego spowalnia rozwój takich chorób jak stwardnienie rozsiane czy Alzheimera. Olej lniany pomaga również pozbyć się mrowienia w rękach i nogach.
Tłoczony na zimno olej lniany z pewnością nie jest uniwersalnym lekiem na wszystkie dolegliwości, jednak badania potwierdziły, że stosowanie tego oleju obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, zapobiega nadciśnieniu i zawałom serca. Statystyki pokazują, że osoby które spożywały regularnie dietę bogatą w kwasy omega 3 zmniejszyły ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia o 30 procent. Spożywaniem oleju lnianego powinny być zainteresowane również chorzy na raka prostaty i kobiety zagrożone rakiem piersi.
Olej z lnu, to także dobry dodatek do diety, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy.
Jak stosować olej lniany
Największe właściwości lecznicze ma nieczyszczony, tłoczony na zimno olej z siemienia lnianego. Aby nie stracił swoich zdrowotnych walorów nie należy go łączyć z margaryną, majonezem czy innymi olejami. Olej lniany należy spożywać z produktami świeżymi, niekonserowanymi, takimi jak chudy twaróg, kasza czy warzyw w formie sałatek. Zalecane warzywa to biała kapusta, marchew, sałata, brokuł, pomidor, kalafior, kalarepa, rzodkiewka. Smak dań można podkreślić takimi dodatkami jak: koperek, czosnek, chrzan, pietruszka ocet winny i musztarda. Dodatkowo, na czczo można pić kefir, jogurt czy maślankę wymieszaną ze zmielonym siemieniem lnianym. Pomocne również będzie używanie miodu zamiast cukru. Warto również zastąpić pieczywo pszenne, zdrowym pełnoziarnistym chlebem oraz zwiększyć ilość płatków owsianych kaszy w diecie. Pijąc soki owocowe warto dodać do nich jedną dwie łyżki zmielonego siemienia lnianego.