Fotografia produktowa – jak rozpocząć z nią przygodę?

Kosmetyki to produkty, które powinny być wyposażone w dobre zdjęcia produktowe. Dlatego każdy sklep, sprzedawca lub dedykowany fotograf produktowy powinien zainstalować w swoim studio firmowym lub prywatnym odpowiedni sprzęt i akcesoria, które świetnie wyeksponuje fotografowany produkt. Dobrze dobrane oświetlenie czy namiot bezcieniowy to świetne rozwiązanie nawet dla tych osób, które nie zajmują się stricte sprzedażą! Ten krótki poradnik jest również adresowany do osób, które zajmują się blogowaniem.

Domowe sposoby na idealne zdjęcia

Będąc nawet amatorem możemy zrobić dobre zdjęcia produktu, który chcemy sprzedać lub opisać w recenzji na swoim blogu. Wystarczą do tego niewielkie nakłady finansowe, bo większość tych rzeczy mamy w swoich domach. Blendę można zrobić z folii aluminiowej, a obręcz z plastikowej folii, która odpowiednio wygięta stworzy odpowiedni kształt. Ponadto domowym sposobem możemy również stworzyć namiot bezcieniowy!
Do stworzenia takiego akcesorium wystarczy odpowiedniej wielkości kartka brystolu w kolorze białym lub kremowym. Biały kolor jest na tyle neutralny, że będzie tu najlepszym rozwiązaniem dla wyeksponowania cech indywidualnych produktu. Kartki papieru lub innego materiału wystarczy skleić mocnym klejem w przestrzenną bryłę zbliżoną kształtem do prostokąta. Całość należy zostawić w spokoju aż do momentu kiedy całość będzie spojona środkiem klejącym. Tu kosmetyki będą miały idealne “środowisko” bezcieniowe, w którym można je fotografować aż do momentu kiedy uzyskamy idealne zdjęcie sprzedażowe lub recenzyjne. Do oświetlenia takiej “scenerii” wystarczy silna lampa z zimnym, białym światłem.

Jaki profesjonalny sprzęt przyda się fotografowi produktowemu?

Oczywiście jeśli chcemy profesjonalnie podejść do tematu fotografii produktowej to czeka nas trochę wydatków finansowych. W sklepach można dostać całe zestawy lub pojedyncze akcesoria dla fotografów. W skład takiego zestawu powinien wchodzić profesjonalny namiot bezcieniowy oraz lampa na statywie. Najlepsze są te ledowe w kształcie ringu. Są one na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w fotografii przedmiotowej, a także świetnie oświetlą tarz przy np. zdjęciach studyjnych czy na nagraniach vlogowych, jeśli prowadzimy kanał na portalu streamingowy.
Dodatkowym ułatwieniem dla fotografów są również triki i sztuczki fotograficzne. Nie trzeba od razu wydawać całej zarobionej pensji na w pełni profesjonalny sprzęt. I tak nawet jak zdjęcie wyjdzie za ciemne to nie należy go wyrzucać. Idealnie w poprawkach sprawdzą się również programy graficzne, które są dedykowane specjalnie do tego typu obróbki. Niektóre z nich są płatne, ale zdecydowanie spora ich część jest darmowa i nieźle przystosowana do pracy ze zdjęciem. Ponadto dużym ułatwieniem jest również ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. W profesjonalnym studio powinno je się wykluczyć i skupić na sztucznym oświetleniu, jednak jeśli jesteśmy osobami, które lubią fotografię bo to ich pasja, dobrze oświetlone pomieszczenie wręcz pomoże w naturalny sposób wydobyć cechy produktowe, na których nam zależy.