Szparagi to coraz bardziej popularne warzywo. Niestety, świeże szparagi dostępne są tylko przez dwa miesiące. Warto więc zainteresować się kiedy jest sezon na szparagi, jakie mamy ich rodzaje oraz jak je przygotować.
Jędrność ma znaczenie
Żeby wybrać dobre szparagi warto zwrócić uwagę na jędrność i sprężystość ich łodyg. Również wygląd samych główek warzywa ma znaczenie. Główki powinny być jasne, domknięte, niepokruszone i wilgotne.
Kolor szparagów
Najdelikatniejsze i najsłodsze są szparagi fioletowe. Niestety są one rzadko dostępne. Ich łodygi mają fioletową barwę, co wiąże się z rodzajem zawartych w nich przeciwutleniaczy tzw. antocyjanów. Szparagi białe również cenione są za swoją delikatność. Ich pędy rosną pod ziemią, są więc zazwyczaj grubsze i bardziej łykowate. Szparagi zielone są natomiast najcieńszą odmianą tego warzywa. Wiele osób uważa też, że są najsmaczniejsze, a ich smak jest najbardziej wyrazisty.
Szparagi jak przygotować?
Szparagi przygotowujemy trochę inaczej, w zależności od ich koloru. Przede wszystkim należy zapamiętać, że białe szparagi koniecznie wymagają obrania ze skórki. Inaczej ich smak będzie bardzo łykowaty. Szparagów zielonych nie obieramy, dzięki temu zachowują one najwięcej swoich wartości odżywczych ukrytych pod skórką. Szparagów fioletowych również nie obieramy, odcinamy jedynie ich końcówki. W kontakcie z wodą ich kolor jednak zmieni się na zielonkawy. Najlepiej jest więc przygotować je na parze.
Wartości szparagów
Szparagi mają wyjątkowo mało kalorii przy jednocześnie dużej ilości zawartych w sobie, cennych minerałów. Są skarbnicą witaminy C oraz E, a także takich składników mineralnych jak wapń, fosfor, potas, kwas foliowy, beta-karoten oraz błonnik. Szparagi mają właściwości moczopędne, dlatego też często zalecane są przy nawracających zapaleniach i infekcjach układu moczowego. Mają też korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia oraz cholesterolu.
W naszym kraju największą popularnością cieszą się szparagi zielone. Są one najprostsze w przygotowaniu, ponieważ nie trzeba ich obierać, ale też nadają się do największej ilości potraw. Białe szparagi najczęściej wykorzystuje się do przyrządzenia zup, natomiast z zielonych można przygotować zarówno różnego rodzaju sałatki, nadzienie do naleśników, makaronów, dodatek do pizzy czy risotto. Fioletowa odmiana jest również uniwersalna, ich mała dostępność jednak wpływa na ich małą popularność