Dziecko u dentysty – kiedy czas na pierwszą wizytę?

Wielu rodziców zastanawia się czy jest sens wydawać pieniądze na wizyty u dentysty, z dzieckiem, które nie ma jeszcze ząbków stałych. Są też tacy, którzy czekają z tą decyzją aż do momentu, kiedy pojawią się pierwsze ubytki. To jednak jest zdecydowanie za późno. Każdy stomatolog przyzna, że czas na pierwszą wizytę jest dużo wcześniej i to z wielu względów.

Ząbkowanie warto sprawdzić

Wielu specjalistów jest zdania, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce jeszcze w wieku niemowlęcym. W zasadzie to już wtedy, gdy pierwsze ząbki zaczynają się pojawiać. Dzięki takiej kontroli możemy sprawdzić czy ząbkowanie przebiega właściwie, uzyskać cenne informacje na temat pielęgnacji zarówno zębów, dziąseł jak i całej jamy ustnej maluszka.

Adaptacja

Jeśli chcemy żeby nasze dziecko łagodnie przeszło pierwszą wizytę u stomatologa powinniśmy zapewnić mu jak najlepsze ku temu warunki. Nie możemy zatem czekać, aż ząbki same zaczną się o to prosić. Pierwsza wizyta powinna polegać bardziej na przyjemnej rozmowie, pokazaniu gabinetu, zapoznaniu się z odpowiednim lekarzem i jego personelem. Powinien być to rutynowy przegląd ząbków maluszka, podczas którego dentysta jedynie oceni stan uzębienia, ewentualnie da kilka wskazówek co do dalszej pielęgnacji. Chcąc uchronić nasze dziecko przed niepotrzebnym stresem zdecydujmy się więc na wizytę zanim pojawi się pierwsza próchnica. A ta niestety pojawia się również na zębach mlecznych. Jeśli ząbki będą już wymagały leczenia, taka wizyta będzie musiała się składać z bardziej skomplikowanych działań, co może odstraszyć dziecko. Dajmy zatem szansę dziecku na dobre skojarzenia z gabinetem dentystycznym i pozytywne nastawienie do kolejnych wizyt.

Ostatni dzwonek

Gdy dziecko będzie miało już 3-4 latka to najwyższy czas żeby skontrolować jego uzębienie. Jeśli do tej pory dziecko nie było w gabinecie dentystycznym, jest to naprawdę konieczne. Stomatolog sprawdzi nie tylko stan ząbków i czy pojawiła się na nich próchnica, ale także czy nasze dziecko nie ma wady zgryzu. Niektóre z wad zgryzu mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na wybijanie się ząbków stałych. Poza tym im wcześniej odkryjemy skłonność ząbków do krzywego wzrostu tym szybciej dentysta podpowie nam jak temu zaradzić.

Daj przykład swojemu dziecku

Dzieci zawsze chcą naśladować swoich rodziców, są też niesamowitymi obserwatorami. Wykorzystajmy to zatem, żeby dobrze przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym. Jeśli rodzic regularnie chodzi na kontrolę stanu swoich zębów, dziecko naturalnie będzie chciało również je sprawdzać. Jeśli będzie widziało lub słyszało jakiekolwiek nasze negatywne zachowanie związane z wizytą u dentysty, z pewnością też zacznie się stresować, a w konsekwencji, trudno będzie je przekonać, że to nic takiego. Korzystne jest też jeśli rozmawiamy w domu o właściwej pielęgnacji ząbków, o tym jak będą się zmieniały, jaki na ich rozwój ma to co spożywamy i wypijamy. Niech dbanie o zęby całej rodziny stanie się częścią wspólnego życia.

Zadbajmy o to żeby pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym przebiegła miło i bezstresowo. W dużej ,mierze zależy to od nas, rodziców. Wybierzmy taki czas kiedy dziecko nie będzie miało jeszcze ubytków. Porozmawiajmy z nim o tym co go czeka. Nie opowiadajmy o wiertłach, strzykawkach czy plombach tylko o czyszczeniu, sprzątaniu i kolorowych łatkach na ząbki. Bądźmy delikatni i spokojni, a dziecko również nie będzie czuło lęku przed wizytą.