W tym artykule dowiesz się podstawowych rzeczy na temat planowania wycieczek w górach. Przedstawię, co oznaczają niektóre symbole na mapie. Pokażę też przykład jednej wyprawy w góry.
Co powinieneś zrobić, zanim zaczniesz planować wycieczkę?
Warto sprawdzić, jakie są możliwości, jeśli chodzi o komunikację miejską czy też parkingi, jeśli planujemy wybrać się własnym samochodem, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na taksówkę. Wtedy będziemy już wiedzieć, z jakich miejsc możemy wyruszyć na szczyt. W telefonie powinieneś mieć zapisany numer ratunkowy (GOPR i TOPR) – 601 100 300, na który możesz zadzwonić w przypadku napotkania jakiejkolwiek trudności.
Symbole na mapie
Przy planowaniu wycieczki należy przede wszystkim zapoznać się z oznaczeniami kolorów tras pieszych. Dzięki temu korzystając z mapy, łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni szlak. Kolor czerwony oznacza główny szlak. Na takim szlaku zobaczymy najciekawsze miejsca i najładniejsze krajobrazy. Kolorem niebieskim oznaczone są drogi dalekobieżne, które są długimi, ale (zazwyczaj) niewymagającymi trasami. Kolor zielony na mapie to najkrótsza droga do charakterystycznych miejsc regionu lub krótki szlak połączony z innymi szlakami. Szlaki łącznikowe są oznaczane kolorami żółtymi i czarnymi. Są to szlaki do miejsc, do których nie prowadzi inna droga. Gdy już będziemy wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory, możemy zająć się różnicą wzniesień na poszczególnych trasach. Na mapie im bliżej siebie są poziomice, tym bardziej stroma jest trasa. Wtedy śledząc palcem po mapie konkretne trasy, możemy zobaczyć, jak mniej więcej ona wygląda. Na początek lepiej wybierać trasy, na których poziomice są daleko od siebie. Za pomocą poziomic możemy również obliczyć, jaka jest różnica wysokości do pokonania (szczyty zawsze na mapie mają podaną konkretną wysokość nad poziomem morza).
Łatwa wyprawa na początek
Proponuję wycieczkę z następującymi stacjami: Kuźnice – Boczań – Przełęcz między Kopami – Schronisko PTTK Murowaniec – Przełęcz między Kopami – Boczań – Kuźnice. Długość trasy to 9,6 km, różnica wzniesień to około 600 m. Przejście powinno zająć nieco ponad 3 godziny.
Właśnie dowiedziałeś się najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, planując wycieczkę. Masz już podstawy, które powinny wystarczyć, więc zaplanuj wyprawę w góry już dziś.