Lekarze od dawna twierdzą, że najlepszym, a na dodatek najtańszym sposobem na zdrowie są regularne badania profilaktyczne. Badania takie mogą pomóc wykryć różnego rodzaju schorzenia na ich wczesnym stadium, co ma ogromny wpływ na możliwość zahamowania lub wyleczenia choroby. Wyniki takich badań mogą również wskazać zwiększone ryzyko zachorowania na jakąś chorobę. Dzięki tej wiedzy możemy uzyskać konkretne wskazówki co do zapobiegania jej rozwinięciu. Najważniejsze jest więc, żeby udało się wykryć chorobę jak najszybciej, najlepiej zanim zaczną występować jakiekolwiek jej objawy. Nie czekajmy z badaniami aż coś nam zacznie dolegać. Badania profilaktyczne warto wykonać co roku. Jest to mądra inwestycja w nasze zdrowie.
Morfologia krwi
Jednym z najbardziej polecanych badań jest badanie krwi. Jest to badanie proste i tanie, a pozwala na wykrycie bardzo wielu poważnych chorób zanim pojawią się ich objawy. Wyniki badań wskażą nam czy nie mamy w organizmie jakiś infekcji, zakażeń, wirusów, stanów zapalnych czy np. znacznych niedoborów witamin lub innych składników odżywczych.Morfologia krwi może wskazać choroby nerek, nowotwory, białaczkę, niedotlenienie czy niedokrwistość. Należy jednak pamiętać, że wyniki badań koniecznie muszą być zinterpretowane przez lekarza.
Ogólne badania moczu
Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest badanie moczu. W tym przypadku wyniki badań mogą pozwolić rozpoznać choroby nerek i dróg moczowych, a także różne nieprawidłowości w przemianach metabolicznych. Na wyniki moczu może jednak mieć wpływ nadużywanie środków przeciwbólowych, miesiączka, otyłość oraz wszelkie nałogi. Warto pamiętać, że obecnie większość chorób nerek z powodzeniem jesteśmy w stanie leczyć lub zahamować. Nie leczone jednak schorzenia mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych dla życia komplikacji.
USG piersi
Każda kobieta powyżej 30 roku życia powinna raz w roku robić USG piersi. Jest to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, którego wyniki pomagają w wykrywaniu wczesnego stadium raka. Na ten rodzaj nowotworu, w Polsce, ciągle choruje coraz więcej kobiet. Nadal mamy też wysokie wyniki jeśli chodzi o ich umieralność. Niestety najczęstszym powodem jest zbyt późna wykrywalność raka.
Badanie PSA
Mężczyźni natomiast, szczególnie powyżej 40 roku życia, powinni profilaktycznie raz w roku zrobić badania PSA. Są to badania antygenu gruczołu krokowego. Sprawdza się je w oparciu o badanie krwi. Problemy z prostatą dotyczą bardzo wielkiej grupy mężczyzn. Niestety nadal często są bagatelizowane, a zmiany nowotworowe wykrywane za późno.
Badania tarczycy
Wiele osób uważa, że badanie tarczycy dotyczy wyłącznie kobiet. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tego gruczołu to jednak schorzenia, które dotykają również mężczyzn. Są to choroby lub zaburzenia dotyczące produkcji hormonów. Osoby z nadczynnością mogą cierpieć np. na bezsenność, poważne zaburzenia koncentracji, potliwość, utratę wagi oraz zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Niedoczynność tarczycy wiąże się natomiast często z szybkim przybieraniem na wadze, częstymi zaparciami, dusznościami, utratą libido, problemami z zajściem lub utrzymaniem ciąży. To również często pojawiające się dolegliwości np. regularne bóle głowy, przesuszenie skóry, wypadanie włosów czy osłabienie pamięci. W związku z tym każdy powinien regularnie przeprowadzić badanie krwi pod kątem poziomu hormonów.
Poza wyżej wspomnianymi badaniami, lekarze zalecają również raz w roku sprawdzać stan wątroby czyli zrobić tzw. próbę wątrobową oraz profil trzustkowy, a także EKG serca, oceniające ryzyko zawału lub inne schorzenia serca. Jeśli jednak do tej pory nie podchodziliśmy wystarczająco poważnie do tematu badań profilaktycznych, zacznijmy chociaż od tych podstawowych jak morfologia krwi, badanie moczu czy badanie krwi pod kątem zaburzeń w produkcji hormonów.