Branie kąpieli wielu z nas traktuję jako formę rekreacji i okazję do chwili relaksu. Nie dzieje się to bez przypadku. Spędzenie kilku minut w ciepłej wodzie poprawia krążenie krwi w organizmie, rozluźnia napięcia mięśniowe spowodowane pracą lub stresem, pozwala na otwarcie porów w skórze i oczyszczenie ich, wpływa na polepszenie nastroju.
Uroda, piękno i odpoczynek
By bardziej podbić terapeutyczne właściwości kąpieli, zamiast stosowania drogeryjnych olejków, płynów, bomb kąpielowych – nieraz zawierających wiele sztucznych dodatków – warto skorzystać z naturalnych dodatków, które są tanie, łatwo dostępne, jednocześnie działają dobroczynnie na nasz organizm.
Dla względów praktycznych, zanim zaczniemy komponować własne mieszanki kąpielowe, dobrze jest zaopatrzyć się w woreczek (lub woreczki) najlepiej lniane lub bawełniane, w których będziemy umieszczać składniki dodatków do kąpieli. Najlepszym rozwiązaniem będzie uszycie własnej sakiewki z kawałka dostępnego materiału: starej bluzki lub koszulki. Taki woreczek z gotową zawartością wrzucamy do gorącej wody, aby zaparzył się tak jak herbata lub płuczemy bezpośrednio pod strumieniem wody. Alternatywnie można w garnuszku wygotować wywar z mieszanki i już sam napar dodać do wanny z wodą.
Temperatura wody w trakcie kąpieli powinna mieścić się w przedziale od 32 do 38 stopni Celsjusza. Stała temperaturę wody utrzymujemy poprzez stopniowe dolewanie ciepłej wody. Przegrzanie organizmu dodatkowo obciąży organizm, toteż należy kontrolować temperaturę wody. Maksymalny czas trwania kąpieli nie może przekraczać 20 minut. Sesję kąpielową kończymy krótkim polewaniem się chłodną wodą dla domknięcia rozszerzonych naczyń krwionośnych. Po samej kąpieli najlepiej nie podejmować żadnej aktywności, tylko poświęcić kolejne 30 minut na odpoczynek, aby organizm dalej przeprowadzał procesy rozpoczętą kąpielą.
Poniżej znajduje się kilka przykładowych dodatków, którymi możemy wzbogacić zdrowotne kąpiele.
Dla osób o szczególnie wrażliwej skórze poleca się owies. Ta roślina przejawia działanie przeciwzapalne, redukuje świąd i uczucie napięcia, nawilża, oczyszcza. To wszystko dzięki zawartości olejków i witamin z grupy B, witaminę A, K, D, minerały. Kąpiel z owsem poleca się osobom zmagającymi się z łuszczycą, trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, egzemą, przesuszeniem skóry, podrażnieniami. Jako dodatek kąpielowy idealna będzie słoma owsiana, która zawiera kwas krzemowy. Taka kąpiel działa przeciwreumatyczne, przeciwbólowo, wzmacnia tkanki łączne.
Igły świerkowe świetnie sprawdzą się osobom lubiącym silne, pobudzające zapachy. Świerk zawiera witaminy A oraz C, flawonoidy, garbniki. Spędzenie kilku minut w takiej wodzie z gałązkami świerku napędza przemianę materii, rozkurcza i rozluźnia mięśnie. Świerkowe olejki eteryczne działają terapeutycznie, nadając kąpieli dodatkowo funkcję aromaterapeutyczną.
Kolejnym dodatkiem, niepozornym, a działającym cuda, jest siano, czyli skoszona i wysuszona mieszanka polnych kwiatów, trawy, naturalnie występujących w przyrodzie ziół. Kąpiel z dodatkiem siana wskazana jest dla osób zmagających się z bólami w lędźwiach (tzw. lumbago). Po kąpieli, mieszankę zawartą w woreczku można użyć ponownie, jako okładu miejscowego, który rozluźni mięśnie, uśmierzy lekki miejscowy ból.
Rozmaryn, kojarzony z kuchnią, również świetnie nada się do kąpieli. Kamfora zawarta w tym ziele wzmacnia krążenie krwi, koi nerwy. Szczególnie sportowcy lub osoby pracujące fizycznie powinny korzystać z rozmarynowych kąpieli, gdyż działają wspomagająco w walce z zakwasami mięśni występującymi po nadmiernym wysiłku.
Osobom chcącym osiągnąć spokój i wyciszenie sprawdzi się kąpiel z melisą. Dodanie kilku kropel olejku z melisy lub woreczków z herbatką z melisy powinno pomóc w przypadku problemów ze snem, niepokoju lub lęku.
Podsumowując do takiej kąpieli możemy dodać wszystko. Lista składników, jakie możemy dodać do wody jest nieskończona. To od naszej wyobraźni i preferencji będzie zależało na co ma wpłynąć taka wzbogacona kąpiel. Dlatego warto od czasu do czasu pozwolić ciału i umysłowi na taką formę relaksu.